Úvod • Deník • ÚčastníciFotkyO Bulharsku
Trek v Rile
Rilská jezera

Trasa
Sofie - Dubnica - Sapareva Banja - Pijaňjerska -
- Rilská jezera - Ivan Vazov - Rilský manastýr

3.den - 13.8. pondělí

- A RYCHLE DO HOR
- DOPRAVA ... SOFIA - DUBNICA - SAPAREVA BANJA - PIJANJERSKA
- RILSKÁ JEZERA

Nepříjemný zvuk budíku, neustále se měnící a zrychlující svou intenzitu, nás budí akorát ke snídani. Opět bohatý stůl - sladké langošojdní koblížky, meloun, BOZA - to je pšeničný kvas, naprosto odporný, ale Sáťa nás zachraňuje a odpíjí i naše pohárky stále plné bozy. Strýc Krasimír nás popováží jeho "taxikem" (nejezdí o nic líp než jeho syn Tony - asi všichni Bulhaři jsou piráti silnic) na nádraží.

Zjišťujeme vlak, který nám ujel - neb nás jeden z otravných taxikářů nutí jet s ním až na Rilský Manastýr. A protože další vlak jede až za 3 hod, procházíme autobusovým nádražím a mezi desítkami stojících autobusů hledáme ten vhodný, kterýžto by nás popovezl správným směrem. Po půl hodině hledání nasedáme za 3 leva (55Kč) do autobusu, který nás popováží do Dubnice. Odtud chytáme hned další bus do Sapareva Banje (0,6 leva) a od tud ještě popojíždíme za 2 leva mikrobusem do Pijonjerskej.

Rilská chata

Cestou zastavujeme v turistickém centru (vybudovaným za podpory PHARE), kde měli velmi deprimující plastickou mapu, kterou jsme radši neměli ani vidět. Různě měníme plány, co budeme dělat. Děda v buse nás nalívá bulharským chlastem - rakyja a mastika. Mastyka mě uchvátila (peprmitová). Děda nám doporučuje, kudy máme nejlépe jít a tak hážeme bágly na záda a nabíráme konečně směr - hory. Šok: mají tu perfektně značené cesty (červená, žlutá, zelená, ...) - holt klub bulharských turistů se ukázal ve sqelém světle.

Po úmorném stoupání (který má dle značek trvat 3 hod) se za hoďku a půl dostáváme k hotelu "Rilské jezero", kde chrumkáme čokoládu na posilněnou. Odtud ještě kousek a jsme u areálu 7dmi jezer, které však pro mlhu (M'GLÁ) nevidíme. Prý jsou všude okolo. Stavíme stan a doufáme, že zítra mlha zmizí. "VALÍ". Na večeři máme hutnou gulášovo - fazolovou (trošku připálenou) mňamku.

4.den - 14.8. úterý

- RILSKÁ JEZERA
- SESTUP K RILSKÉMU MANASTÝRU

Vstáváme a šok - mlha je pryč a nedaleko nás je chata a kolem ní aspoň 50 stanů s turisty. Některé stany dokonce typ 'hangár' - kolem překrásného jezera všechny obcházíme. Cestou potkáváme sedmičlennou výpravu (jsou v ní 3 pěkná děvčata). Míříme na chatu Ivan Vazov.

Rilská jezera

U předposledního jezera špatně odbočujeme (2. ézero) - neb se držíme pěkné mladé Bulharky s tatíkem - a hledáme cestu. S Bulharkou navazujeme přátelské vztahy (její tatík je totiž vpředu a hleda 'marks') a nabízíme slečně zlaté oplatky (nechce) a slivovicu (nenechá se pobízet a pije i meruňku). Odpojuje se od nás a my koukáme, jak s tatíkem lezou nahoru do hnusného kopce, který se nedá zdolat a do kterého se nám vůbec nechce. Nakonec ho tedy taky zdoláváme (uff) a pak už sestupujeme k Ivanovi.

Chvíli odpočíváme a obědváme a už zase stoupáme - tentokrát jen do sedla. Odtud nás už čeká jen nepříjemný sestup k Rilskému Manastýru (pěkný záhul pro mé levé koleno ...). Cestou potkáváme jen 3 turisty. Mlha se začíná vytrácet, krásné pastviny s ovečkama (křivá salaš), začínají se konečně objevovat první stromy a pak už sqelé lesy - parádička.

Navečer jsme u klášteru a nalézáme celkem pěkný flek pro stan - přímo u pomníku anglického novináře pochovaného v klášteře. U kláštera v marketu kupujme vodu za 1 leva - nevšimli jsme si, že v klášteře je čistý pramen - a připravujeme mňamku a neb jsme poctivě utahaní, valíme brzy na kutě.

Pozn. V pozadí slyšíme bubeníky - dobře se to poslouchá

Fotošky: Sofie Rilská jezera Rilský manastýr Musala Varna Cesta domů
Deník: Sofie Rilská jezera Rilský manastýr Musala Varna Cesta domů