DENÍK

11. den   neděle - 18. 8. 2002

Linsell - Sveg - Mora - Rättvik - Tällberg - Ingersbodarna - 292 km

Probouzíme se kolem půl desáté (jak kdo). Prý v noci chodil kolem stanů medvěd. Ale nebyl to medvěd, byl to Ríša, který svým chrápáním všechny dokonale zmátl (možná i opravdového medvěda). Dáváme na radu kroměřížské rodačky a vyrážíme směrem k jezeru Siljan, kde se prý nachází vůbec nejhezčí vesnice ve Švédsku Tällberg. Dnešní cíl je jasný. Najít místo u jezera a udělat si oddychový den. Protože je krásné letní počasí všichni se těšíme na koupání. Perfektní místo na koupání je těsně před Tällbergem. Voda je krásně teplá a čistá. Prostě super.

Kolem půl sedmé večer jsme v Tällberg. Česká rodačka nepřeháněla. Tällberg je opravdu malebné městečko se starobylými dřevěnými stavbami. A ten klid. Učiněný balzám na duši. Až budeme vydělávat ty desítky tisíc, tak sem určitě pojedeme na dovolenou a budeme bydlet v hotelu a dáme si na co máme chuť… konec snění. Teď rychle zpátky do reality, je půl deváté a my musíme najít něco na přespání. Ani dnes to není jednoduché. Asi po půl hodině jízdy po silnici lesního typu nacházíme docela slušný flek u jezírka, který nazýváme příznačně „U jezírka“. Široko daleko nikde ani človíčka, tak Ríša zkouší nahodit. Úlovku jsme se nedočkali, protože Ríšovu snahu záhy přerušila tma a komáři. Když není ryba, i polévka dobrá. Ticho teplé noci sem tam přeruší podivné skřeky a já s Romanem vedeme spor o to, co by to mohlo být. Na jednom jsme se shodli, medvěd to není, že by snad sobi nebo ptáci? Ptáci prý ne, byl jsem přehlasován Romanem a Ríšou. Nicméně Peti na klidu nepřidává ani jedna z variant. Noc proběhla bez problémů.

12. den   pondělí - 19. 8. 2002

Ingersbodarna - Falun - Sandviken - Uppsala - Örsundsbro - 346 km

Ráno vyjíždíme asi v půl jedenácté. Takřka hodinu jedeme po lesní cestě, která je perfektně značená směrovými návěstími jako hlavní silnice. „To jsem ještě neviděl“ říká Roman nevěřícně. My taky ne. Už asi chápu, proč mají Švédové většinou off-roady a proč skoro všechny auta ve švédsku jsou docela zaprášené.

Dnešním cílem by měla být Uppsala, kde se nachází nejstarší univerzita v Evropě (dokonce starší než Karlova Univerzita). Nejdřív však zajíždíme do Falunu (známé středisko zimních sportů). Musíme si vyměnit peníze. Jsme docela překvapeni cenami. V porovnání s Norskem je zde podstatně levněji a v porovnání s ČR podstatně…., no lépe neporovnávat. Dlouho nemůžeme najít směnárnu. V bankách nic takového asi neznají. Nakonec se nám to povedlo. Měníme NOK, USD a EURA za SEK. Hned vedle vidíme automat na rozměňování a jelikož máme jen 500 korunové bankovky, jdeme si rozměnit. Dávám tam 500 SEK a ejhle, vypadly mi drobné v 5ti a 10i korunových mincích. Naštěstí jsou ve směnárně ochotní a příjemní a dávají nám bankovky. Kdo ví, jestli by to v Norsku dopadlo podobně. Procházíme centrem Falunu, ale nic moc.

Odjíždíme tedy směrem Gävle s cílem vykoupat se, protože je příšerné horko. Povedlo se. Nedaleko Sandvikenu jsme našli docela slušnou pláž, ale ve srovnání s včerejškem, je to o dost horší. Po vykoupání vyrážíme směr Uppsala. Těsně před ní večeříme. Je něco po sedmé večer a my se jdeme podívat na nejstarší univerzitu. Asi po půl hodině vyrážíme hledat místo na přespání. Asi jsme to trochu podcenili. Už je půl desáté, tma jako v pytli a pořád nic. Až najednou, hned u silnice a pod dráty vysokého napětí nacházíme tzv. „nouzovku“. Jelikož jsme už unavení téměř hned usínáme za soustavného ševelení tisíců voltů, ampér a kýho výra. Toto tábořiště jsem nazval High Voltage a doufám, že na takovém místě už spát nebudeme.


ÚVOD    DENÍK    FOTKY    ÚČASTNÍCI    MAPA

Kopyrajt © Roman & Honza 2005