DENÍK

13. den   úterý - 20. 8. 2002

Örsundsbro - Skokloster - Stockholm - Läppe - 316 km

Ráno vstáváme dříve, než obvykle. Chceme co nejdříve odtud. Lidé projíždějící kolem nevěřícně zírají. Včera dokonce chlapík na mopedu zastavil a nevěřil. Sušíme stany a rychle pryč. Snídaně až po cestě. Dneska je na programu hlavně Stockholm, kde máme ve 14 hodin sraz s Oestenem Johanssonem, majitelem firmy Ras P. Je něco po deváté a do Stockholmu nějakých 60 km. Spoustu času. Co dělat? Roman našel v mapě místo nazvané Skokloster a správně odvodil, že by to mohl být klášter. Docela pěkné místo u jezera. Jdeme si prohlédnout klášter. Získáváme trochu času a pomalu se přesouváme do Stockholmu. Ve Švédsku je to samý Jönköping, Norrköpping, Enköping, kdo se v tom má vyznat.

S Oestenem máme spicha na benzině OK v městské čtvrti Rinkeby na dálnici ze směru (pravděpodobně) Enköping. Je 13.45 hod. a Oesten přijíždí. Jedeme si prohlédnou Stockholm, bohužel nemáme moc času - max. 3 hodiny, protože potom musíme najít zase něco na spaní. Poučeni z minulého dne chceme začít hledat nejpozději v 7 hodin a to musíme ještě odjet daleko ze Stockholmu směrem na jih. Oesten nám ukazuje, kde můžeme zdarma parkovat a potom se vydáváme jeho autem do centra. Stockholm je velmi pěkné město rozložené na 25 000 ostrovech a ostrůvcích. Stockholm leží na dvou jezerech. Zajímavostí je, že jedno je sladkovodní a druhé slané a v určitém místě se vody mísí. Stockholm je velmi pěkné město s perfektní pizzerií Michelangelo, kde dělají bezvadnou pizzu, na kterou nás Oesten pozval. S plnými žaludky se vydáváme zpátky k autu. Je horko na padnutí, ještě, že má klimatizaci. Kéž bychom něco podobného taky měli, ale to už bychom chtěli moc. Stačí, když nás Saxík dovezl až sem a dojede v pořádku domů. Při loučení dáváme Oestenovi jako poděkování za příjemně strávené odpoledne jednu z vodek, které jsme propašovali přes Německo, Dánsko, Norsko až do Švédska. Ptáme se také, kde bychom mohli prodat druhou láhev. Nakonec ji prodáváme právě Oestenovi za 100,- SEK. Je to o trochu méně, než jsme předpokládali, ale hlavně, že jsme se jich zbavili.

S pocitem vydařeného dne ujíždíme ze Stockholmu, ani nám nevadí, že se asi půl hodiny vaříme v zácpě. Zbývá ještě dost času, tak se vydáváme po E4 posléze po E20 směr jih, jmenovitě Örebro. Ve městě Eskilstuna sjíždíme na méně hlavní silnici 214, která vede kolem jezera Hjalmaren. Už je skoro půl deváté a my nacházíme docela pěkné místo hned u silnice nedaleko městečka Läppe. Je krásný západ slunce. Skvělá tečka za velmi příjemným dnem. Kdybych byl materialista, tak bych to vylíčil takto: ušetřili jsme nejméně 50,- SEK za parkovné ve Stockholmu, dobře jsme se najedli, prodali vodku a utržili 100,- SEK.

14. den   středa - 21. 8. 2002

Läppe - Motala - jezero Vättern - Gränna - 213 km

Ráno jsme se domluvili, že si opět uděláme volný den. Strávíme ho na pláži u jezera Vättern (Motala) jak nám doporučil Oesten. Tak čistou vodu na koupání ještě nikdo z nás neviděl a navíc je i příjemně teplá. Písečná pláž je docela zaplněná a je na co se dívat. Škoda, že musím sundat brýle, když jdu do vody. Pokud někdy pojedete kolem Motaly, určitě se zajeďte vykoupat (samozřejmě v létě). Kolem páté odjíždíme, musíme ještě koupit chleba. Jedeme pořád kolem jezera směrem na Jönköping a hledáme místo na přespání. Asi ve čtvrt na devět nacházíme skvělý plac u městečka Gränna, který jsme nazvali „U smrčku“.


ÚVOD    DENÍK    FOTKY    ÚČASTNÍCI    MAPA

Kopyrajt © Roman & Honza 2005