Úvod • Deník • ÚčastníciFotkyO Gruzii
Konečně v Gruzii, obrovské problémy v Batumi

Trasa
Sarp - zastávka u moře - Batumi

10.den - 20.7. neděle

PRŮCHOD CELNICÍ
GRUZIE DOBITA. PRVNÍ ZASTÁVKA U GRUZÍNSKÉHO MOŘE. PARÁDA.
TRABLE S POLICEJTAMA A S MAFIÁNEM
POZVÁNKA K ROSSIMU ...

Brzká ranní koupel pod vodopádem je naprosto skvělá. Brzy však začíná pršet a déšť nás zahání do stanů. Čekáme. Jsme pouhých 10 km od gruzínských hranic. Kolem deváté se vyjasňuje, balíme a vyrážíme do Batumi.

Ještě netušíme, co vše nás čeká na hranicích a za hranicemi. Vyřizováním všeho možného (spíš nemožného) jsme strávili 2 hodiny. Museli jsme ze sebe dělat blbé, nechápavé, že jsme švorc a ukecávat. Celkem se dařilo, třebas Datlovi to šlo opravdu bravurně. Ale i tak z nás vyrazili dost peněž. Samá registrace, poplatky za dezinfekci, ostřik auta, používání silnic, vyplňování všelijakých lejster, úplatky? Prostě šílenosti!

Zastaveni na plazi u Gruzinskych hranic Konečně se otevřela poslední železná brána a my vjeli do Georgie (Gruzie). Kousek za hranicemi parkujeme u moře a jdeme se koupat. Pohoda. Krásně modré, čisté a příjemně teplé moře, oblázková pláž, sem tam kráva?

Po vyblbnutí se v mořských vlnách, usušíme svá těla a pokračujeme do Batumi. Ujedeme sotva kilometr a staví nás policejní hlídka. Mají pro nás návrh, za 20 euro nám budou dělat policejní doprovod do městečka Čokoli (tam je prý nutné se registrovat) a že nebudeme mít na cestě žádné problémy. Odmítáme. Zvládneme to i bez eskorty. Do Čokoli dojedeme sami a ušetříme tak 20 euro??. Jak jsme byli naivní!

Dalších pár kilometrů. Policie. Stop. No, prošlo to. Jedeme dál. Křižovatka! Nechybí policajti, pískot, jsme zastaveni, odstaveni, musíme vystoupit a dostáváme pokutu (30 dolarů). Za co? Prý jsme zastavili, tam, kde je zákaz zastavení. "Jenže mi pouze přibrzdili. My jsme nezastavili!" To jsme jim už nevysvětlili. Pořád mleli svou. Zatímco se Datel hádá s policajtem, my naštvaně sedíme na chodníku. Trvalo to snad víc než hodinu, už ani nevím. Datel to ukecává na 10 dolarů. Pokračujem dál. Blíží se křižovatka. Čekáme na zelenou a přejíždíme. Další šupáci policajti! Pískají jak protržení! Jsme zastaveni za to, že jsme jeli na červenou. Lháři jedni zkorumpovaní! Už toho začínám mít dost a nejen já. Jeli jsme zcela dle pravidel (na zelenou), jen z nás tahají prachy. Nějakou dobu se dohadujeme.

Vtom u nás prudce zabrzdí černé auto a vykoukne jakýsi místní Casanova. Černé vlasy, černé brýle, suverénní vystupování a prudký temperament. V krátkosti mu říkám (umí německy), co se nám stalo a prosím ho o pomoc. Chvíli něco pokřikuje na policajta, který nás tam už nějakou dobu dusí. To se zdá nezabírá. Popojede, zaparkuje auto ke kraji, vystoupí a jde se hádat dál. To už je účinné. Sledujeme z povzdálí, jak se dohadují (škoda, že nerozumíme). Po chvilce se Datlův řidičák přesouvá do rukou Rossiho (náš gruzínský zachránce a nový známý).

Dlouho jsme váhali, zda se vrátit zpět do Turecka, nebo co vlastně dělat. Pohybovat se po Gruzii zahraničním autem je nemožné. Ve dne vás finančně a psychicky zničí policajti, v noci vás zamordují teroristé. Přijímáme Rossiho nabídku a jdeme k nim na zahradu na kafe. Zůstáváme až do večera, jdeme se mrknout na promenádu k moři s doprovodem Rossiho příbuzenstva (omladiny - tři děvčata a dva hoši). Moc si to neužíváme, jsme unavení a hladoví. Já osobně bych nejradši někde lehla a spala! Za tmy se vracíme k Rossimu na zahradu, kde můžeme přespat, a ráno se rozhodne. Bylo nám nabídnuto, že můžeme nechat auto u nich, odjet do Tbilisi a odtud dál do hor. Musí se hlavně vyjádřit Datel, zatím se ale nedokáže rozhodnout. Je to těžké. Věřit jim, nevěřit jim. Jde jim o naše auto, nebo nám opravdu chtějí pomoci. Po návratu z promenády zasedáme ke stolu a komunikujeme - a to všelijak, v případě neznalosti pomáhají posunky.

Připravují nám večeři. Konečně něco k jídlu - meschuri puri (chléb s dírou), balkánský sýr, salám, zeleninový salát a nechybí ani vodka. Blíží se jedenáctá hodina, Batumi zakrývá noc. Než jsme však vyzváni k jídlu, nějakou dobu to trvá. Jídlo leží připravené na stole, voní nám pod nosem, my hladově koukáme, sliny se sbíhají a trpíme. Kdy už konečně řeknou: "Nabídněte si." Ježkovi voči, ještě nějakej blbej proslov?.. Konečně se pouštíme do jídla. Před ulehnutím ke sladkému spánku pod fíkovníkem nám Rossi (posilněný vodkou) nabízí projížďku nočním Batumi jeho skvělým džípem. Sáťa a já si to nemůžem nechat ujít. Zběsilá jízda, úžasná hudba, nikde žádný policajt. Spát jdeme kolem třetí hodiny.

Ráno se budíme v osm, přichází Rossi.

11.den - 21.7. pondělí

PROHLÍDKA BATUMI (ČEKÁNÍ NA VEČERNÍ VLAK DO TBILISI).
NÁVŠTĚVA OBLÍBENÉHO CHAČAPURAŘSTVÍ
ČAKÁNÍ NA PLÁŽI U NÁDRAŽÍ NA VLAK
NOČNÍ PŘESUN DO TBILISI (KODALA CELOU NOC PROPAŘIL, MY SI ODPOČINULI :-)

U Rossiho Rozhodnuto! Auto zůstane v Batumi a my pojedeme vlakem do Tbilisi. Velké loučení, focení, předávání adres. Rossi nás veze na nádraží, kde zjišťujeme, že vlak nám před půl hodinou ujel. Další jede až večer. Vracíme se zpět do města. Den trávíme chozením po Batumi a koupáním se v moři. Okukujeme kostelíky, jdem si na jídlo, vykoupat se. Zkoušíme místní specialitu chačapuri (těsto ve tvaru oka, uprostřed sýr, máslo a syrové vejce). Výborné! Ráno jsem si velmi pochutnala, zato večer mi to nesedlo. Žaludek se vzbouřil. Ani Zajíc to nezvládl poté, co jsme mu řekli, že to vejce tam je SYROVÉ! Ráno to v pohodě snědl, no ale večer??? Tahle jídelna se stala naší oblíbenou a nejčastěji navštěvovanou, nejvíce času jsme tam však strávili na toaletách. Personál nevěřil vlastním očím. Lítali jsme jak protržení.

Navečír nás vyzvedává Rossi a veze na večerní vlak do Tbilisi. Je lehátkový. Super. Takže se i prospíme.

Ještě koupačka v moři hned u nádraží a pak se ubytováváme ve vlaku. Rossi nás stále ujišťuje, že se nemusíme bát, že tady se auta nekradou a pokud nevěříme jemu, tak aspoň Bohu (je věřící a stále mává zlatým křížkem na krku). Prý se v horách kradou ženy, ale auta, to opravdu ne! Jaké milé povzbuzení před cestou pro mě :-o!


 1
Do Sofie 
 2
Istanbul 
 3
Černomoří 
 4
Batumi 
 5
Pod Kazbeg 
 6
Mccheta 
 7
ŠioMghvime 
 8
Tbilisi 
 9
Vardzia 
 10
Chattušaš 
 11
Kapadokia 
 12
Ihlara 
13
Istanbul (2)
 14
Cesta domů