ÚvodDeníkÚčastníciFotky • O Gruzii

Jak se do Gruzie dostat   •   Něco málo z historie   •   Gruzínské památky
Informace o cenách   •   Gruzínský slovníček   •   Mapa naší cestySehnat nějaké užitečné informace o Gruzii je docela problém. Ještě v létě 2003, než jsme vyjížděli na cestu, jsme nemohli najít skoro žádné. Nakonec se nám podařily najít alespoň souhrnné informace na serveru www.trek.net, kde jsou články Ivy a Ivana Březinových. Když jsme byli v r. 2000 v Indii, měli jsme od nich knihu Cesta na východ, která nám velice pomohla. Z této knížky jsou právě i na www.treknet.cz některé pasáže vystaveny.

Jinak existuje ještě i LonelyPlanet, žel jen v angličtině, což není naše silná stránka. Dále jsme měli k dispozi (pro inspiraci) řadu knížek v ruštině, ale sebou jsme je nebrali.

Další problém byl co se týče map. Koupit u nás podrobnou mapu Kavkazu (resp. vybrané části) není prakticky možné. Jediné, co se dalo sehnat byla automapa cele Gruzie, ale tu jsme nakonec nekoupili, pač, co s mapou v měřítku 1:800.000 za 300,-
Po troše zoufalého hledání na internetu se nám podařilo najít vítečné stránky nějakého nadšence z CVUT , který má na svém disku snad 20GB různých map, mj. kompletní mapy Gruzie v měřítku 1:100.000 a 1:200.000 Mapy jsou sice ještě z komunistické éry, ale myslím, že nic lepšího se sehnat nedá a nám zcela postačily. Resp. by postačily, kdybysme je (my kreténi) nenechali v autě :-) Ale i tak Ti, Romane, moc děkujeme za snahu, žes nám je vytisknul ...

Jelikož jsme byli nuceni podniknou celou cestu až do Gruzie autem, navštívili jsme i docela dost zajímavých míst v Turecku. O Turecku je u nás na trhu dostatečná zásoba průvodců, takže tomu se moc věnovat nebudu .... ale nějaké nejzásadnější postřehy samozřejmě uvedu ....

Jak se do Gruzie dostat?

Existuje celá řada možností jak Gruzie dosáhnout, přikládám jen některé:

 • letecky (no comment)
 • vlakem - Cesta vlakem do Turecka trvá přibližně 2,5 dne (ČR - SR - Maďarsko - Rumunsko - Bulharsko - Istanbul), pak počítejte nejméně dalsí 2 dný do Samsonu. Od tud již myslím vlak nejezdí a zbytek je třeba dostopovat nebo dojet Busem.
 • stopem - pokud máte dostatek času. Až do Turecka jsme to jeli v r. 2000 a dá se to zcela v pohodě zvládnout. Přes Rumunsko ani přes Bulharsko se nevyplatí stopovat - vlaky jsou fakt levné. Zvládli jsme to cca za 3,5 dne - problém byl v tom, že jsme jeli ve třech :( a tak nás nechtěli moc brát. V Gruzii se moc stopovat neda, jezdi zde docela dost autobusů a tzv. maršurutek (obdoba tureckých dolmušů). Pokud to jde, doporučuju na přesuny v Gruzii vlaky. Jsou cca 2x levnější než autobusy a mají výhodu, že dlouhé vzdálenosti se jezdívají v noci, takže kromě toho, že máte zadarmo noclech, nestratíte ani čas :-)
 • autobus - dle mě asi nejrozumnější varianta. Do Turecka jezdívá firma CK Tourbus, která ale v roce 2002 nejezdila, ale podle nejnovějších informací už zase jezdívá. Cena do Sofie je cca 2000 Kč (zpáteční), do Istanbulu asi vyšší.
  Dále jezdí do Bulharska celá řada bulharských společností (Katev, Grup). Jezdívá se přes Jugoslávii, tak je dobré si dopředu zjistit, jestli potřebujete tranzitní vízum a nebo ne. Docela často se to mění. V létě 2003 to zapotřebí nebylo, V Turecku jezdívá celá řada dalkových autobusů, takže z Istanbulu do Trabzonu jede bus necelý den a pak je to na hranice už co bys kamenem dohodil a zbytek dojel dalsím autobusem. Co se týče cen, tak z Istanbulu stal lístek do Trabzonu asi 800 Kč, což je docela dost .....
 • vlastním autem zcela nedoporučuju. Podnikli jsme tuto hrůzu my. Původně jsme auto chtěli nechat v Sofii a dál pokračovat vlaky a busy, ale bulharští celníci byli jiného názoru a tak jsme museli s autem pokračovat dál. Turecko bylo uplně v pohodě, ale v Gruzii je totální korupce mezi policajtama a s autem se tam nedá hnout. Policajti jsou nastrkaní po 2 kilometrech a jen tahají z lidí peníze. Navíc gruzínské silnice jsou příšerné - asi něco jako u nás silnice 4. až 7. třídy ... :-)
  Zase ale v Turecku se auto oplatilo. Mohli jsme za tu krátkou dobu stihnout víc míst. Na druhou stranu to bylo výrazně dražši, protože v Turecku, po válce v Iráku, měli příšerně drahý benzín. Natural 95 vyšel na cca 40 Kč a to byla sila :()
  Abych auto ještě trochu pohanil, dražší byly samozřejmě přechody přes hranice (ostřiky aut), taxy za používání silnic (např. za používání silnic jsme v Gruzii zaplatili 30 USD a najezdili jsme asi 10km a to se vyplati :-)

Víza a ambasády

Do Gruzie, jak už to tak bývá, je vízum zapotřebí. Problém jsme měli drobný s jeho získáním. Gruzínská ambasáda v Česku není a tak jsme vydání víz vykomunikovali s gruzínskou ambasádou ve Vídní. Dokonce se nám podařilo domluvit zvláštní a vtipný způsob jejich vydání.
Jelikož se na víza musí čekat 3 dny, napadlo nás, že vyplněné formuláře i s pasy do Vídně zašleme a pak si třeba za týden uděláme perfektní výlet do Vídně, navštívíme různé památky a v neposlední řadě vyzvedneme naše pasy s vízy. Tak jsem zašel na poštu, pasy odeslal a než jsem došel domů, polilo mě horko - jak se do Vídně dostaneme, když teď nemáme svoje pasy? :----)
Naštěstí Alča přesvědčila jednoho svého kamaráda, který byl tak laskav a udělal si za nás vejlet do Vídně a pasy nám vyzvedl .... takže Milouši, děkujem Ti ;-)

Další vízum, které jsme potřebovali vyříditi, bylo Turecké. Od listopadu 2002 zrušili Turci vydávání víz za 10 USD na hraničních přechodech. Víza je nutno vyřídit na turecké ambasádě v Praze a jejich cena se zvýšila na již 20 USD. Variant víz se ale již nabízí víc, takže, když jenom tranzitujete, tak dvouvstupni vízum (po sedmi dnech) stoji cca 1150 Kč a je vyřízeno do druhého dne na turecké ambasádě v Praze
Tahle informace je fakt. Na druhou stranu byli turečtí celníci nešťastní, že nám nemohli prodat vízum oni, protože se zdá, že za to mají nějaké prachy. Takže pokud to chcete risknout, vízum se dá (resp. v létě 2003 dalo) vyřídit přímo na hranicích a to stále stálo 10 něčeho (dolarů, eur a pod :-)

S platnosti od 1.6.2003 se ruší vízová povinnost při cestování do a přes Srbsko pro občany ČR a SR. Tuto informaci si můžete ověřit na konzulárním oddělení ambasády Srbska a Černé Hory na tel. 257 533 949, nebo na adrese ul. Mostecká, Praha.

Adresa na gruzínskou ambasádu ve Vídni:

 • Gruzínská ambasáda ve Vídni
  Adresa: Marokkanergasse 16, 1030 Wien
  Telefon: (01) 710 36 11-0
  Fax: 710 36 10
  Mail: georgia@magnet.at

  Info: 14ti denní turistické vízum stálo 1. června 2003 56 Euro
Adresa na tureckou ambasádu v Praze:
 • Turecká ambasáda v Praze
  Adresa: Pevnostní 3, Praha
  Telefon: 224 311 402

  Info: 7mi denní tranzitní vízum (obousměrné) stálo 10. června 2003 1140 Kč
Adresy na ambasády v Tbilisi (žel česká i slovenská chybí):
 • Březinovi doporučují v případě problémů kontaktovat např.
  Vojenskou misi při Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě

  Adresa: Krtsanisi Datcha no.5, Tbilisi
  Telefon: 298 82 05, 293 89 15, 298 90 97
V neposlední řadě se možná hodí některé ambasády v Turecku:
 • Embassy of the Czech Republic
  Çek Cumhuriyeti Büyükelçiligi
  Address: Ugur Mumcu Cad. No:100/3 G.O.P. - ANKARA
  Phone: ( +90 312 ) 446 12 44 - 446 48 04
  Fax: ( +90 312 ) 446 12 45

 • Embassy of the Slovak Republic
  Slovak Cumhuriyeti Büyükelçiligi
  Address: Atatürk Bulvari No:245 Kavaklidere - ANKARA
  Phone: ( + 90 312 ) 467 50 75 - 76
  Fax: ( + 90 312 ) 468 26 89

 • Embassy of the Georgia
  Address: Gazipasa Caddesi 20 - TRABZON
  Phone: 462 / 326 22 26