Info  


Památky a zajímavosti, které jsme viděli

Kaňon řeky Tary
 

Tara pramení v pohoří Komovi, je dlouhá 144 km a po většinu svého toku je velmi prudká s četnými peřejemi. Od Mojkovace až k ústí vytváří Tara 400 - 1200 m hluboký kaňon, místy se svislými stěnami. Po Grand Canyonu v Coloradu, USA, je to druhý nejhlubší kaňon na světě. Asi 6 km severně od Žabljaku je vyhlídkový bod Čurovač, který umožňuje úchvatný pohled na řeku, která je více než kilometr dole pod vámi. Poblíž vesnice Djurdjevića Tara byl před válkou postaven známý velkolepý most ve výšce 130 m nad řekou, přes který vede silnice Žabljak-Bjelo Polje. Řeka má průzračnou vodu, umožňující v několik metrů hlubokých tůních dohlédnout na dno. Ve vodě žijí raci, pstruzi a prý je i pitná. Kaňon Tary je zahrnut v seznamu světového dědictví UNESCO.


Bjelasica
 

Pohoří Bjelasica leží ve východní části Černé Hory mezi řekami Tara a Lim, nejvyšším bodem je 2139 m vysoká Crna glava. Krajina je různorodá, charakterizují ji čtyři hlavní složky: lesy, louky, vodní plochy a skalní stěny, takže na své si zde přijde každý milovník přírody. Bylo odtud popsáno několik stovek rostlinných druhů, což je na tak malém prostoru evropská rarita. Bohatý je i živočišný svět. Větší část pohoří byla vyhlášena jako Národní park Biogradska gora o rozloze 5400 ha, jehož součástí je i jeden ze tří posledních větších pralesních celků v Evropě a několik ledovcových jezer. Významná je skutečnost, že v ochranné zóně NP je povolena pastva dobytka, proto jsou zde četné sezónně obydlené salaše, které citlivým způsobem spoluvytvářejí místní krajinu. Obyvatelé jsou velmi pohostinní, takže není problémem dohodnout přespání nebo levně nakoupit mléko a sýr. Jinak je v horách možné spát volně kdekoli. Bjelasica je poměrně snadno přístupná od východu z údolí na horním toku Tary, kudy prochází rychlíková trať Beograd-Bar a frekventovaná silnice Beograd-Podgorica.


Klášter Morača
 

Klášter se nachází u silnice Podgorica - Kolašin, 6 km od soutoku Mrtvice a Morače. Byl založen v roce 1252 za vlády krále Uroše I. Začátkem 16. století kostel vypálili Turci; obnoven byl teprve v roce 1574.


Mrtvica
 

Východisko do kaňonu řeky Mrtvica je z hlavní silnice Mojkovac - Podgorica ve vesničce Medjuriječje (asi 30 km od Podgogice). Za mostem přes Moraču, poblíž soutoku s Mrtvicou odbočte na západ a držte směr; cesta nad řekou posléze prochází mezi zahrádkami a loukami, dokonce projdete i přes dvorek jednoho domku (nutno otevřít si bránu), ale vytrvejte. Asi po 4 km se dostanete k místu, kde se připojuje zleva pěšina přes visutý most nad řekou. Zde už začíná vlastní kaňon, stezka pro pěší a pro koně zvaná Danilov put - po generálu Danilu Jankovičovi - je místy zařízlá do kolmé skály, jak ji tam v 70. letech vystříleli vojáci dynamitem. Kolmé stěny kaňonu jsou až 700 m vysoké. Před vesnicí Velje Duboko, která je asi 17 km od ústí, se údolí rozšiřuje.

Mrtvica má charakter horské bystřiny, její voda je průzračná, vytváří malebné peřeje, vodopádky a hluboké tůně a místy se ztrácí pod zkrasovatělým vápencovým podložím. Její voda je nádherně modravá, ale také velmi ledová!!! Osobně odzkoušeno. Protože kaňonem proudí teplý přímořský vzduch, roste tu bujná vegetace. Vyskytují se zde hojně zmije (několik jsme jich potkali), pavouci a potkali jsme rovněž horskou kozu.


Podgorica
 

Hlavní město Černé Hory se 159 000 obyvateli. Administrativní, ekonomické, průmyslové a kulturní centrum země. Město s moderní výstavbou, širokými ulicemi, parky a reprezentačními budovami bylo vystaveno na troskách stejnojmenného města, které za druhé světové války bylo zcela zničeno. Ze staré výstavby se dochovala hodinová věž, římský akvadukt a trosky pevnosti. Římané, zakladatelé původní osady, využili toto teplé a úrodné údolí při ústí řeky Ribnice do Morače. Na ostrohu Gorica vzniklo mauzoleum a památník Černohorců, kteří položili své životy v druhé světové válce.


Kotor
 

Kotor je historicky nejcennější středověké město na černohorském pobřeží, poprvé připomínané v 6.-7. století. Leží v závěru zálivu Boka Kotorska, jen pár desítek kilometrů od chorvatských hranic. Samotné město bylo silně poničeno zemětřesením, ale přesto se zachovala většina z 30 (!) kostelů a 7 klášterů. Historická část města je jedna velká pěší zóna a je obehnaná v délce 4 km silnými hradbami. Starý Kotor je zapsán na seznamu památek světového dědictví UNESCO. Z památek jen zestručněný seznam: katedrála sv. Trifona (12.stol.), renesanční západní brána, palác benátského místodržitele (16. stol.), hodinová věž (17. stol.), kostel sv. Michala s freskami (14. stol.), palác Pima (16. stol.), námořní muzeum v Grgurově paláci, kostel sv. Luky (6. stol.), pevnost sv. Ivana ve výšce 260 m a mnoho dalších.

Současný Kotor se živí zejména rybářstvím, jako administrativní centrum a zejména v poslední době díky návštěvníkům a turistům. Za vidění ale stojí celá Boka Kotorská, vlastně nejjižnější fjord na severní polokouli. Díky teplému klimatu a relativně vysokým srážkám je na rozdíl od severských fjordů zaplavena vegetací a květinami.


Budva
 

Starobylé město Budva leží u moře a jeho stará část je dodnes obklopena mohutnými hradbami. Podoba města tak jak ho známe dnes vznikala už během 14. a 15. století a jeho klikaté uličky dodnes dýchají starobylostí. Budva je také označována za metropoli černohorské turistiky a u nedalekého Bečiči se můžete toulat po dlouhých plážích či jen tak ležet u moře.


Sv. Stefan
 

Jen asi 6 km na JV od Budvy se nachází ostrůvek Sv. Stefan, spojený s břehem kamennou hrází. Po druhé světové válce začala vláda maršála Tita vykupovat od starousedlíků zdejší starobylé kamenné domy a zřídila zde ve státním vlastnictví luxusní turistické středisko. Ubytování zde byly mnohé světoznámé celebrity (např.: C. Schiffer, S. Stallone) a zaplatily za to tisíce dolarů. Jen za vstup na ostrov dáte (nebo spíš nedáte) 6 Eur. Tento luxusní "hotelový ostrůvek" je bezesporu jedním z nejfotografovanějších míst v Černé Hoře.


Zpět všeobecné info


ÚVOD   DENÍK   FOTKY   ÚČASTNÍCI   MAPA   INFO
 

Kopyrajt © Roman & Alča 2004