Deník  

ÚVOD   DENÍK   FOTKY   ÚČASTNÍCI   MAPA   ZAJÍMAVOSTI
 1
Do Teheránu
 2
Qom
 3
Esfahán
 4
Persepolis
 5
Širáz
 6
Margoun
 7
Yazd
 8
Mašhad
 9
Masulé
 10
Gorgán
 11
Damavand
 12
Teherán
13
Istanbul
 14
Plovdiv, domů
Bájné město Persepolis
 
Trasa
Esfahán - Širáz - Marvadaąt - Persepolis
 

8.den - 12.6. sobota

PERSEPOLIS
Brána všech národů

         V 5:00 ráno jsme na nádraží v Širázu, ještě odpočíváme na batohách a přemýšlíme co teď. Objevila se první ponorka - konečně jsme se pohádali. Necháváme batohy v úschovně na nádraží a razíme k Persepoli. Minibusem se za půl papírku (za oba) dostáváme do městečka Marvadašt, kde zalézáme hned do prvního sendvičářství, kde jsem se naprali včetně Zam-Zam za 1 papírek (za oba).

         Dalším taxikem za 1 papírek se necháváme dovést k Persepoli (asi 5 km), kde bylo zatím téměř vše zavřeno kromě kasy, takže jsme byli každý zase o 3 papírky chudší.

         Asi v 9:00 jsme byli tedy na místě kde před 2500 lety stály jistě nádherné paláce Persepole - kdysi hlavního centra Perské říše. Ranním slunce dodávalo tomuto místu perfektní atmosféru. Byli jsme z Persepole naprosto unešeni. Procházeli jsme se mezi ruinama, kde jsme si mohli krásně představovat, jaké to tu kdysi asi bylo.

         Z turistů jsme tu potkali 1 Němce, 1 Švýcara a 2 Iry. Jinak tu bylo ještě pár Íránců, ale jinak skutečně pusto prázdno. Kolem poledne začalo být docela hic, tak jsme si na 2 hoďky zdřímli ve stínu Xerxesovy hrobky, vytesané do skály.

Palác Tachara

         Cestou zpět jsem se nechali zlákat k návštěvě hrobek perských králů Naghsh-é Rostam a po půl hodinovém smlouvání s taxikářem se tam také dostáváme. Platí se ale další vstupné, takže to obdivujeme jen od plotu, děláme nějaké fotečky a pokračujeme zpět do Marvadašt, kde jsme byli svědky bitky. Mladík pravděpodobně zavinil havárku 2 aut a tak ho tam kamenovali (házali po něm cihly) a mlátili tyčí - byl to příšerný pocit ?!?

         Odpoledne přijíždíme zpět do Širázu, vyzvedáváme batohy z úschovny, taxikem (za půl papírku) se necháváme odvést do centra a intuitivně míříme ke stánečku turistických informací, kde se na nás pěkně šklebila nádherná mladá Íránka. Hned nás zasypává informacemi, co vše v Širázu je, poskytuje nám podrobnou mapu (škoda jen že byla v italštině) a ukazuje nám třídu, kde by mohly být relativně levné hotýlky. V jednom z nich se za 7 a půl papírku necháváme ubytovat a máme na pokoji i ledničku. Sláva, můžeme dát chladit bechery :-)

Naghsh-e Rostam

         Širáz je proslulý svými parky a zahradami. Na večer jsme tedy zamířili k zahradě Eram. Trošku jsme podcenili měřítko mapy, takže až za hodinu se dostáváme k zahradám, které byl vzdáleny pouhé 3 centimetry na naší mapě. Jakmile vidíme vlezlé (6 papírků na osobu), počínají se nám dělat hvězdičky před očima. Vlezlé je samozřejmě pouze pro turisty - místní tu myslím neplatili vůbec :-(( Koukáme dovnitř, kde opět spatřujeme všudypřítomné lešení, takže hledáme další cestu, kterou se vracíme zpět k hotelu :-(

         Cestou kupujeme chleba a zeleninu a v hotýlku vaříme čínu a becherem a demenovkou připíjíme na úspěch našich fotbalistů na Euru v Portugalsku.


 1
Do Teheránu
 2
Qom
 3
Esfahán
 4
Persepolis
 5
Širáz
 6
Margoun
 7
Yazd
 8
Mašhad
 9
Masulé
 10
Gorgán
 11
Damavand
 12
Teherán
13
Istanbul
 14
Plovdiv, domů


ÚVOD   DENÍK   FOTKY   ÚČASTNÍCI   MAPA   ZAJÍMAVOSTI

 
Kopyrajt © Roman & Yenya - 2005