Deník  

ÚVOD   DENÍK   FOTKY   ÚČASTNÍCI   MAPA   ZAJÍMAVOSTI
 1
Do Teheránu
 2
Qom
 3
Esfahán
 4
Persepolis
 5
Širáz
 6
Margoun
 7
Yazd
 8
Mašhad
 9
Masulé
 10
Gorgán
 11
Damavand
 12
Teherán
13
Istanbul
 14
Plovdiv, domů
Širáz - univerzitní město
a město básníků Háféze a Sádího
 
Trasa
Širáz
 

9.den - 13.6. neděle

ŠIRÁZ

         Vstáváme relativně brzy a vyrážíme do ulic za obhlídkou zdejších úžasných míst. Na ulici u veksláka měníme dalších 100 USD a podařil se nám trochu lepší kurz než na hranicích (1USD = 8350 Rialu).

         Ještě teď vidím před sebou, jak jsme pečlivě počítali ten štos bankovek, protože nám to vekslák dával v 5000 Riálech. A my počítali a počítali a zase znovu, protože jsme se přepočítali a nakonec zjišťujeme, že to měl napočítané správně. No - příště už budeme vekslákům důvěřovat, jsou velice čestní :-)

Arg-e Karím Chán - křivá věž

         Okukujeme citadelu, do které je vlezlé opět 3 papírky. Nakukujeme už pečlivě do vniř a jelikož vidíme všude samé lešení, obdivujeme citadelu jen z venčí.

         Kecáme s učitelem, který nám doporučuje místa, která máme určitě spatřit a informuje nás o místech blízko Širázu jako jsou třeba Loss Paradise (Behesht Gomshodeh), Cheleh Gah a nebo Margoun. Toto všechno jsou prý krásně zelená místa, kam jezdí Íránci o víkendu relaxovat. Pokusíme se asi navštívit Margoun - mají tam být prý vodopády (tady? kde by se tu vzaly ?!?)

         Cestou k hlavní památce (Boghé-yé Shah-é Cheragh) se zastavujeme v mešitě Vakil, která se opět pyšní krásnými kovovými konstrukcemi. Vstupné 2 papírky ukecáváme na zadarmo. Nakonec se ukazuje, že uvnitř je to velice pěkné, takže i přes lešení jsme byli nadšeni.

         Přicházíme k mauzoleu bratra Imama Rezy (Boghé-yé Shah-é Cheragh) a nastávají komplikace s dostáním se dovnitř (prý pouze pro muslimy - a nechtějí komunikovat). Po protestech jsme uhádali, že nás dovnitř pustí po modlitbách.

         Hledáme něco k snědku (Franta ztrácí postupně brýle a deníček :-) a po zkonzumování standardního sendviče se Zam-Zam-PiPi relaxujeme v mešitě Násir al-Molk - nádherná - trávíme tam alespoň hodinu na perských kobercích. Vstupný tu bylo 2 papírky, ale dalo se ukecat bez lístku za míň. Uvnitř je i expozice fotografií různých míst Íránu, a jakmile jsme viděli Yazd tak jsme byli nadšeni s tím, že ho určitě nesmíme vynechat.

         Vracíme se zpět k mauzoleu a konečně se dostáváme i dovnitř. Nejsme si moc jisti fotografováním, takže foťáky nevytahujeme, ať nás zase nevyhodí ven. V areálu je velké nádvoří se spoustou věřících. Dostáváme se i přímo k hrobce - uvnitř je nádherná sklíčková zrcadýlková výzdoba. Jeden z šíítů nás tam provází a vysvětluje nám principy islámu, popisuje stavbu, více méně mu rozumíme :-) Za odměnu, že jsme tak dobře poslouchali, jsme si mohli zakoupit (za papírek) CD s fotkama, takže nemáme jen diáky ... :-)

Hrobka Sayyeda Mir Ahmada

         Cestou zpět k hotelu se ještě zastavujeme v cestovní kanceláři, kde se vyptáváme na vodopády. Samozřejmě jako hlavní mluvčí byla opět překrásná Íránka, která uměla anglicky rozhodně líp jak my. Vodopády nám zaznačila do mapy. Je to údajně blízko města Yasuj, ale to v mapě nenašla. Zato tam našla město Fasuj, takže radostně F přeškrtla na Y a rozhodla, že vodopady jsou tady. Naštěstí jsme další den zjistili, že Yasuj v mapě byl (na jiném místě než Fasuj), takže krasavice z cestovní kanceláře (která tam pořádá zájezdy) určila zcela jiné místo. No i když - možná tam jsou vodopády také :-)))

         Přesouváme se do jiného hotelu, který stojí již 'jen' 5 papírků na noc. Není sice tak komfortní (toalety jsou na patře), ale nám zcela vyhovoval. Krásné bylo, že tam nikdo neuměl anglicky a že veškerá domluva byla rukama nohama.

         Konečně testujeme i jiné jídlo než sendviče - v hospůdce nedaleko hotelu zkoušíme kuře s rýží a salát a musím říct, že jsme si fakt pochutnali. Kuře umí, ale to je tak jediné :-)

         Večer trávíme v parku plném atrakcí (bazén s loďkama, lavečky, kolotoče, horské dráhy, stánky se sendvičema a zmrzlinou ...) Zakecali jsme se s mladou Íránkou, která byla v parku se svým otcem. Kecali jsme o Česku, porovnání s Íránem, no prostě byla zvědavá jak opice. Její tatík už chtěl dávno jít, ale ta měla ještě tolik co říct, že mlela a mlela :-)


 1
Do Teheránu
 2
Qom
 3
Esfahán
 4
Persepolis
 5
Širáz
 6
Margoun
 7
Yazd
 8
Mašhad
 9
Masulé
 10
Gorgán
 11
Damavand
 12
Teherán
13
Istanbul
 14
Plovdiv, domů


ÚVOD   DENÍK   FOTKY   ÚČASTNÍCI   MAPA   ZAJÍMAVOSTI

 
Kopyrajt © Roman & Yenya - 2005