Deník  

ÚVOD   DENÍK   FOTKY   ÚČASTNÍCI   MAPA   ZAJÍMAVOSTI
 1
Do Teheránu
 2
Qom
 3
Esfahán
 4
Persepolis
 5
Širáz
 6
Margoun
 7
Yazd
 8
Mašhad
 9
Masulé
 10
Gorgán
 11
Damavand
 12
Teherán
13
Istanbul
 14
Plovdiv, domů
Pouštní město Yazd - centrum Zoroastrismu
 
Trasa
Širáz - Yazd
 

12.den - 16.6. středa

YAZD

         Ráno ve čtyři jsme v Yazdu. Do 6 hod různě poleháváme na nádraží a dáváme si podezřelej čaj (v tomto kraji dělají už jen sáčkové). Po rozednění a otevření cestovních kanceláří blokujeme na další den na 16:00 volvo do Mašhadu za příšerných 7 papírků. Prý to je jediný bus, který do Mašhadu jezdi.

Al Džamé

         Hned u nádraží se dáváme do řeči s Korejkou (Aní), společně se přesouváme do města (autobusář z nás byl tak zblblej, že po nás nechtěl ani jízdenku) a po pár dobře míněných dotazech se dostáváme do útulného hotýlku, kde za 1 papírek dostáváme peršany a ubytováváme se na střeše onoho hotýlku. V hotýlku necháváme bágly a vyrážíme na obhlídku města.

         Hned kousek od hotelu je mešita Al Džamé, škoda jen, že je opět krásně vyzdobena úžasným lešením. V mešitě se dáváme do řeči s mladíkem, který se nám snaží pomoci dostat se na minaret a do podzemí do cisterny, ale bez úspěchu. Zalezli jsme do dvora, kde byla schována malá mešita, ve které byly ale pouze ženské, tak nás vykázali ven :-)

         Motáme se úzkýma uličkama, až se nám podařilo dostat k Alexandrovu vězení. Za 1 papírek (za oba dohromady) jsme si prohlídli navíc i hrobku 12ti Imámů a průvodce nám kreslí ještě úžasnou mapku s místy, které nesmíme opomenout navštívit. Takže se nám poštěstilo poznat Lariha Hause (1,5 pap. za oba), dědovi dáváme drobáky a on nám za odměnu otvírá zajímavou malou mešitu, přesně nacházíme dveře, přes něž se dostáváme na střechy domů odkud je nádherný výhled pomalu na celé město - paráda, dále rozestavěné lázně, ... no užili jsme si to - ani mapu města jsme nepotřebovali :-)

Pohled na město

         Naneštěstí se nám nepodařilo navštívit chrám ohně ani rezervoár na vodu (žel zavřeno). Navštěvujeme alespoň Amir Chakmágh a dostáváme se opět na střechy. Musím se přiznat, z této mešity jsem si vzal na památku jeden otlučený modlitební kamínek, ale snad mě Alláh odpustí. Na ulici vykecáváme s nějakým Turkméncem, který umí perfektně rusky, anglicky, persky - no machr ...

         Další náš cíl jsou Věže ticha, které jsou kdesi za městem, ale nikdo neví kde přesně :) Busem popojíždíme na náměstí Mejdán A-bazar, odtud jdeme k věžím pěšky, protože nejsme schopni zjistit žádný bus, který tam jezdí. Asi po hodině (a po zastávce v limonádařství) jsou věže přímo před námi. Jsou postavené z bláta a slámy, ostatně stejně jako starý Yazd. Před věžemi je vystavěno hliněné městečko podobné vesničkám z Hvězdných válek. K věžím jezdí i spousta mladých Íránců. Ti je ale zdolávají na svých mopedech a dokáží vyjet až skoro na vrcholek věže :-))

Věže ticha

         Nazpět na Mejdán A-bazar již bereme bus a navštěvujeme hned první sendvičářství - lahůdka. Snad zatím nejlepší sendvič, mňam. Po večeři mě čeká úžasný zážitek a tím je návštěva holičství. Holičství jsou vždy plná, protože chlapi si velice potrpí na účes a češou se kde jen mohou. Byl jsem během chvilky na řadě. Začalo to přípravou nástrojů - vše pěkně nad ohněm zdezinfikováno. Já neuměl persky, on neuměl anglicky, přesto jsme se domluvili. Údržba mých vlasů zabrala slabých 40ti minut (při stříhání točil nůžkama jak kovboj s pistolí, různě střídal nůžky se strojkem, no byla to komedie - obzvláště Franta byl určitě nervozní, když na mě čekal venku :)

         Za papírek se necháváme (totální zácpou) přivést taxikem až k hotelu, který je obklopen hordou lidí a policajtů. Zjištujeme, že se v hotelu ubytoval slavný íránský herec Amoo Pourang a jak se to fanoušci dozvěděli, dali se obléhání. V hotelu nás hned odchytil jeho tiskový mluvčí a hned nám chtěl domlouvat setkání. Od hoteliéra jsme ještě před spaním nafasovali výtečnou traditional Yazd soup a cukrovinky, ale za chvíli již odpadáváme za vlast ...

13.den - 17.6. čtvrtek

TOULÁNÍ YAZDEM
CESTA DO MAŠHADU

         Noc na střeše neměla chybu, až na to ráno (spousta otravných much). Diskutujeme s chlapcema ze Švýcarska, kteří zde mají své auto a zvali nás, jestli s nima nechceme jet do Čak Čaku - vždy jedenkrát za rok je tam zoroastriánská slavnost a zrovna to vycházelo na dnešek. Škoda, jen že máme již koupené lístky do Mašhadu a také nevíme co s vízama, které nám pomalu ale jistě končí. Pokud nám je někde neprodlouží, musíme do 5ti dnů opustit Irán.

Silk road hotel

         Nedá se nic dělat, platíme za hotel po jednom papírku (šílené vypisování různých formulářů), necháváme batohy na recepci a máme ještě půl dne na strávení příjemných chvilek v Yazdu. Vracíme se k mešitě, do které nás včera nevpustili (pěkná hrobka plná peněz, jinak bez výzdoby). Motáme se uličkama (hledajíc bazar) a nalézáme yazdskou pevnost a zrcátkovou mešitu. Mladíci nám gratulují ke včerejšímu vítězství nad Litvou (je až k neuvěření, jak se Iránci zajímají o Mistrovství Evropy ve fotbale).

         Konečně nacházíme bazar, kde chceme nakoupit vodní dýmky. Žel všude jen samé zlato a hadry. Vzdáváme to a radši dáváme jeden z dalších sendvičů se zam-zam. Dýmku nakonec kupujeme v uličce blízko hotelu a to takovou krásnou malou keramickou a ještě k tomu jen za papírek :-)

         Čas však neúprosně utíká, vyzvedáváme batohy z hotýlku a přesouváme se k nádraží. Tam zjišťujeme, že do Mašhadu jezdí busů jak nasr. a kromě těch klimatizovaných i staré mercedesy (no jo - zase nás dostali). Vyrážíme naším volvem asi o půl hoďky později, ale zpoždění bryskně doháníme neuvěřitelnou rychlostí, kvůli které přestalo fungovat i video s nudným íránským filmem (jednu scénu 3 vraceli). Pak to naštěstí vzdali - bohužel vzápětí pouští stejně nudnej film ...


 1
Do Teheránu
 2
Qom
 3
Esfahán
 4
Persepolis
 5
Širáz
 6
Margoun
 7
Yazd
 8
Mašhad
 9
Masulé
 10
Gorgán
 11
Damavand
 12
Teherán
13
Istanbul
 14
Plovdiv, domů


ÚVOD   DENÍK   FOTKY   ÚČASTNÍCI   MAPA   ZAJÍMAVOSTI

 
Kopyrajt © Roman & Yenya - 2005