Deník  

ÚVOD   DENÍK   FOTKY   ÚČASTNÍCI   MAPA   ZAJÍMAVOSTI
 1
Do Teheránu
 2
Qom
 3
Esfahán
 4
Persepolis
 5
Širáz
 6
Margoun
 7
Yazd
 8
Mašhad
 9
Masulé
 10
Gorgán
 11
Damavand
 12
Teherán
13
Istanbul
 14
Plovdiv, domů
Mašhad - iránské nejsvatější město
 
Trasa
Yazd - dlouhá poušť - Mašhad
 

14.den - 18.6. pátek

TŮS (HROBKA FERDOUSÍHO)
MAŠHAD HOLY SHRINE
Hrobka Ferdousího

         Bus do Mašhadu měl přijet v 7:00, ale už v 5:00 byl na místě. Trávíme chvíle na nádraží. Byla docela zima, baštíme rybičky a placku. Franta našel kromě záchodů taktéž úschovnu, takže můžeme vyrazit na obhlídku města. Za půl papírku se taxikem dostáváme na další nádraží, odkud se 50 let starým autobusem dostáváme (skoro zadarmo) do Tůs.

         Vstupný k hrobce Ferdousího stálo tradičních 3 papírky na osobu, ale stálo to za to. Kromě samotné mramorové hrobky jsou zde vidět zbytky hradeb. Jinak je pátek, takže se sem sjíždí davy Íránců. Ještě obdivujeme siláckej zápas doplňovaný melodií píštaly a bubnu vždy podle toho, jak byl zápas dramatický.

         Vracíme se zpět do Mašhadu a cestou k Holy Shrine se díváme po vodních dýmkách a dáváme sendvič (nic moc).

Holy Shrine

         Konečně jsme před Holy Shrine - úžasná monumentální stavba několika mešit, univerzita, knihovna, různá nádvoří, už se těšíme, až to uvidíme na vlastní oči zblízka. Nastal však problém - nejsme muslimové takže nehrozí, abychom se dovnitř mrkli a kromě toho je pátek a to tam cizince nepouští. Stávkujeme a asi hodinu se nic neděje. Po hodině a našich nátlacích zavolali nějakého studentíka, který nás měl provést po areálu. Baťůžky a foťáky musíme nechat v úschovně a po osobní prohlídce nás skutečně vpouštějí dovnitř. Jsme šťastni. Jaké to ale zklamání, když do těch nejhlavnějších míst nás vůbec nevede. Ukazuje nám knihovnu, univerzitu, malou mešitu (vyhrazená pro smuteční obřady) a už nás z areálu vyhání. Ještě nám na rozloučení dává vizitku, nějaký propagandistický časopis a fotky Chomejního a Chaménejího.

         Celý areál si procházíme alespoň zvenčí a díváme se, odkud to nejlépe vyfotit anebo ještě lépe - dostat se dovnitř. Areál má celkem 4 brány a mezi každou z nich jsou bazary, pod komplexem jsou podzemní garáže. U všech vchodů bylo to samé - prostě máme smůlu. Diskutujeme s hlídačema brány a vysvětlujeme jim, že křesťani jsou pro vstup do křesťanských památek shovívavější a že by muslim neměl problém je navštívit. To je překvapí a tak aby se vytáhli, sehnali dalšího studentíka, který nás doprovodil přímo do středu komplexu, na nádvoří, na kterém byly stovky věřících, modlejíc se na kobererčkách. Bylo to velice zvláštní chodit mezi nimi a dělat, že na ně nekoukáte a přesto jste tak moc chtěli. Do hrobky Imáma Rezy jsme se ale i tak nedostali. Jedině jsme ji mohli vzhlédnout od vchodových dveří.

Holy Shrine

         I tak nezbývá než poděkovat, taky jsme nemuseli vidět nic a cesta do Mašhadu mohla být zcela zbytečná. Cestou nazpět jsem si koupil jednoduchou dřevěnou vodní dýmku (4 papírky).

         Vracíme se zpět na terminál, kde začíná přetahování s dopravcema. Začíná se na 5ti papírcích do Teheránu za volvo, 4 papírky za starý mercedes. Nakonec kupujeme cestu pochybným autobusem plným podivných individuí. Vyrážíme až pozdě v noci (jsem z toho pěkně přešlej a tak se bidískou musím venku uklidňovat). Cestou přibíráme další individua, hádají se o peníze, skoro se spustila bitka - no vskutku zajímavá cesta. Bus (staré volvo) má dokonce TV, ale asi nefunguje :-)


 1
Do Teheránu
 2
Qom
 3
Esfahán
 4
Persepolis
 5
Širáz
 6
Margoun
 7
Yazd
 8
Mašhad
 9
Masulé
 10
Gorgán
 11
Damavand
 12
Teherán
13
Istanbul
 14
Plovdiv, domů


ÚVOD   DENÍK   FOTKY   ÚČASTNÍCI   MAPA   ZAJÍMAVOSTI

 
Kopyrajt © Roman & Yenya - 2005