INFO

  
Střední Francie a Alpy
Údolí Rhony, Vercors, Ardeche
Provence a Savojské Alpy
Německo - Feldberg, Feldsee, Sinsheim

Střední Francie a Alpy

Belfort

Symbolem města je plastika obrovského lva (foto) z růžového pískovce. Postavil ji Frédéric Bartholdi (1834-1904), mezi jehož další významné projekty patří např. socha Svobody. Neuvěřitelně mohutná citadela, kterou za vlády Ludvíka XIV. navrhl S. de Vauban, odolala třem obléháním v letech 1814, 1815 a 1870. Dnes se v této pozoruhodné spleti opevnění můžete vydat na zajímavou procházku a otevře se vám panoramatický výhled do okolí.

Do pevnosti (na ochozy) se neplatí vstupné, vstupné ke lvu je 1 euro. Výhled z hradeb stál skutečně za to.

Ronchamp

Dominantou tohoto bývalého hornického města je pozoruhodná Le Corbusierova Chapelle Notre-Dame-du-Haut. Tato nadouvající se betonová stavba (foto) byla dokončena v roce 1955. Vstupné 2 eura, dle mého názoru příšerná betonová stavba, kterou jezdí okukovat a chválit lidi z celého světa (převážně Japonci :)

Ve městě stojí za návštěvu také Museé de la Mine (vzpomínka na hornické časy). Muzeum jsme nenavštívili.

Grote Glacier

Jeskyně s honosným názvem za 5 euro, ve které nic kromě umělého ledovce není - rozhodně nedoporučujeme. Vyhozené peníze.

Besancon

Městu dominuje Vaubanova citadela, která se strategicky tyčí na skále nad řekou Doubs. Z pevnosti je fantastický výhled do okolí. Z pevnosti je udělaná ZOO. Vstupné 6 euro, řekl bych, že stojí za to.

Náš hlavní cíl v Besanconu byl orloj Horloge Astronimoque, který jsme ale bohužel neviděli - pozor, poslední prohlídka je v 17:50.

Ve městě je dále řada muzeí (Museé du Temps, Museé des Beaux Arts et d'Archéologie atd.) - ty jsme nenavštívili.

Arbois

Malé vinařské městečko - výborné mýchozí místo do okolí - pohoří Jura.

Ve městě se nachází Maison de Pasteur - zcela zachovalý dům a laboratoř velkého vědce Lousie Pasteura, který jako první testoval na lidech vakciny. Bohužel jsme nenavštívili (nevím proč ?!?).

Les Planches

Pěkná scenérie, okolní vápencové skály, říčka, jeskyně

Fer-a Cheval

Údolí tvořené (obemknuté) vápencovými skálami, pěkné výhledy

Grote Des Moidons

Perfektní jeskyně s očními výtěry (foto) - doporučujeme - 6 euro.

Baume Les Messieurs

Další cirque (údolí obklopené skálami - foto) ze kterého vytéká říčka. Když bývá dostatek vody, ústí zde mohutný vodopád, ten jsme ale nezažili (jen takové čůrky).

Za návštěvu asi stojí místní jeskyně, mají tam být obrovské dómy. Ve vesničce je pěkný kostelík.

Source Le Doubs

Pramen řeky Doubs - pěkné piknikovací místo v překrásné přírodě. Ideální místo na pozorování, jak si Francouzi dokážou užívat víkendu. Češi by určitě byli touhle chvílí na výletu v supermarketu ... :-)

Kaskády Hérisson - Cascade du Hérisson

Výchozí místo do údolí řeky Hérisson je vesnička Doucier - kaskády (foto) jsou považovány za jedno z nejkrásnějších přírodních scenérií v Juře. Proti proudu řeky vede značená cesta kolem jednotlivých kaskád, některé až 65 m vysoké. Nádherná příroda, snad drobné mínus dělá místní ruch - spousta lidí ...

Pont Du Diable

Obloukový most s ďábelským názvem s pěkným výhledem na jurové skály.

Source Du Lison a Creux Billard

Mohutný pramen řeky Lison (vytéká ze skály, přes pěkný vodopád), nedaleko je 60m vodopád Creux Billard, ale v době, kdy jsme tam byli mi, byl zrovna vyschlý.