Něco málo o Ukrajině Na úvodní stránku

Průvodci a mapy:

Mapa Ukrajina - západ       Pro Ukrajinu existuje celkem dost map (většinou však pouze automapy). Většina jich je cizích, jejichž cena je okolo 200 Kč. Nám se podařilo sehnat mapu Ukrajina - západ, která nám pro naše účely stačila a její cena byla směšných 39 Kč (tolik dneska nestojí ani naše turistické mapy). Sehnali jsme ji v Brně v prodejně map (tuším se to jmenuje Geokart, nebo tak nějak)

      Turistickou mapu se nám však sehnat nepodařilo. Víme ale jistě že existuje, neboť jsme v Koločavě potkali člověka, který ji měl (byla poněkud postarší a podle mě trochu zmatená, ale furt lepší, než nic). Nezbývalo nám tedy než se stále vyptávat (pokud ovšem bylo koho) a nebo se řídit Jardovými mapami (viz. dále). Pro cestu na Hoverlu (Černá Hora a Svidovec) existuje podrobná mapa i s vrstevnicemi (dokonce barevná, tištěná na barevné kopírce). Prodává se např. v Lazesčinách (nedaleko Jasynje) při vstupu do rezervace (nabízí je místní horská služba nebo co to je zač?) za 10 Hřiven (což je asi 80 Kč). Tu jsme ale nekoupili.

Průvodce Podkarpatská Rus - RNDr. Jaroslav Kusala      Pro Podkarpatskou Rus existuje výborný průvodce Podkarpatská Rus - RNDr. Jaroslav Kusala (v Koločavě o něm mluvili jako o Jardovi) asi za 85 Kč. V průvodci píší, že je přímo v Koločavě Nikolova Krčma, ale dozvěděli jsme se, že funguje jenom pár dní v roce a chodí do ní převážně Češi. V průvodci jsou popsány místní zvyky a historie.

     Hlavní část průvodce je věnována pěší turistice. Jsou zde zakresleny mapy a popsány cesty pro tůry po Vrchovině , Masívu Černé Hory a Svidovci , okolí Koločavy a polonina Runa .

      Pro zbytek Ukrajiny se nám žádná literatura sehnat nepodařila. Měli jsme však s sebou některé knížky o Sovětském svazu, kde se nám podařilo některé informace o památkách vyčíst. Takových knížek je celkem dost. Dále jsme sbírali informace především z internetu, které nám velice pomohly. To je také jeden z důvodů, proč i my naše informace o Ukrajině takto zveřejňujeme v internetu, neboť konkrétně o Ukrajině zatím stále nic nového u nás nevyšlo.


Kyjev a Oděsa:

      V Kyjevě i Oděse se mapa města dá koupit kdekoliv. Prodávají je po ulicích, na nádražích, na tržnicích a dokonce za celkem směšnou cenu (přibližně 2 Hřivny = 16 Kč). Jediná nevýhoda je ta, že jsou poměrně staré. V Oděse jsme koupili mapu z roku 1982 (ještě pod SSSR), ale údaje tam byly kupodivu většinou platné: ulice seděly, památky taky. V Kyjevě jsme měli mapu taky starou asi 20 let a i tu většina údajů seděla, až na jednu vyjímku. Nebyl v ní zakreslen Michajlovskij chrám (to znamená, že byl asi postaven za posledních 20 let), ale byl nádherný.


Slovník:

      Letos na jaře byl vydán nový slovník Konverzace v Ukrajinštině. Stojí přibližně 130 Kč (jak kde) a má jedinou nevýhodu - je totiž dohramady jak pro Čechy tak i pro Ukrajince, tzn. že půlka slovníku nám byla k ničemu. Přesto jsme ho koupili, ale moc jsme ho nevyužili. Po pár dnech jsme pronikli do jejich jazyka a bylo pro nás celkem snadné se s Ukrajinci domluvit. Chci tímto poděkovat své učitelce ruštiny, soudržce Hajné, za to, co do mě vtloukla. Konečně jsem ji poprvé v životě využil. Ukrajinština je totiž něco mezi Ruštinou a Slovenštinou. Dokonce jsme chodili i na muzeální prohlídky v ukrajinštině.

Peníze a ceny:

      Na ukrajině se platí v Hřivnách, 1 Hř. = 100 Kopějek. Hřivny se dají koupit buď za dolary (1 USD = 4,1 Hř) nebo za marky a někde ještě za ruské rubly. Směnáren je všude dostatek (v Oděse v podstatě na každém rohu) a kurz není všude zcela stejný. Je dobré pár směnáren obejít a pak teprve nakoupit. V Užhorodě byl nejhorší kurz (pravděpodobně kvůli hranicím se západním státem - Slovenskem)

      Přehled cen některých zboží a služeb

          Pivo 1 Hř (na vesnicích) až 5Hř (v centru v luxusnějších restauracích)
          Limonády 1,5 litru - 1 až 2 Hř místní limonády, 2 až 5 Hř CocaCola, Pepsi ...
          Šálek kávy 50 Kop
          Kapučíno 75 Kop
          Menu v jídelně (v Černivci) 3 Hř
          Pirožky 35 Kop
          Chleba 70 Kop
          Mléko 1,5 litru 75 Kop
          Šašlik v kolibě v Siněviru 3 Hř

          Ubytování v hotelu (v Mežhorje) 3 Hř
          Vlak Užhorod - Kyjev 39 Hř
          Vlak Kyjev - Oděsa 59 Hř
          Úschovna zavazadel 3 Hř
          Záchod 35 Kop
          Obal na pas 2 Hř
          Pohlednice 0,5 - 2 Hř
          Známka na pohled do ČR 2,2 Hř